Türk Yapımı SİHA'lar Ermeni ordusuna diz çöktürdü.
27 Eylül 06:00 sabah saatlerinde Ermenistan "ordusu" Azerbaycana haince saldırıya geçti. Bu saldırılarda malesef 40 ın üzerinde "sivil" vatandaşlar şehit edildi. Bu saldırıda ermeni ordusunun ve devlet yönetenlerinin tek bir maksadı vardı. "Yeni Ermenistan kurma hayali"


Ama bu saldırı planları sözün asıl manasında kursaklarında kaldı. Çünki Azerbaycan ordusu  onları tüm bu haince saldırılarına rağmen geri püskürttü. Neredeyse 30 yıla yaklaşık bazı işgal altında olan topraklarını kurtardılar. Bu saldırı tek orduya değil hemde sivillere yapılması bir kez daha, bunu gösteriyorki, ermeniler vahşi insanlıktan paylarını almamış bir toplulum. 


Tabi bir sıra büyük devletler bu durum karşısında halende susuyorlar. Hiç kimse Ermenistan devleri yöneticilerini uyarmıyor. Balistik füzelerle insanların sık yaşadığı arazileri hemde Azerbaycanın ikinci büyük şehri olan Gence'yi vurması halende onnarın umrunda bile değil.


Türkiyenin tavrı net. Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: Azerbyacan Dağlık Karabağ meselesini nasıl isterse ne , şekilde isterse biz onların yanındayız ve tüm bu kararlarına saygı duyuyoruz. Bazı Araştırmacılara göre eğer savaşı durdurup masaya konuşmaya oturulursa, Azerbaycan otomatik olarak savaşı kaybedecektir. 


Tabiki de 2020 senesinde hiç kimse savaş istemez. Hele bu sene tüm dünyanın muzdarip olduğu Covid-19 (Korona Virüs) illeti her devleti iyice yordu. Bide böyle bir savaş çok zor olur. Ancak 30 senelik haklı davanın halen daha çözülmemesə sabırları tara çekiyor.


Azerbacycan Ordusu bir çok ülkeler le silah anlaşması var. Büyük ticaretler dönüyor. En çok silah ve mühimmat aldığı ülkeler Türkiye ve İsrail. Bunların arasın da öğle bir insansız araç varki Ermeni ordusu onun ismi, cismi görülünce kaçmaya delik arıyorlar. Evet bu Türk yapımı İHA, SİHA'lardır. Tabiki de bir tek Türkiye'den bu İHA ve SİHA alınmadı. İsrail yapımı araçlarda var. 

Ermeni ordusu bu yeni teknoloji olan İHA ve SİHA o kadar korkuyorki Karabağın sözde lideri Arayik Harutyan en son sığınakta kendi asker ve yüksek rütbelilerini toplayarak konuşmalar gerçekleştirdi.

Peki Ermenistan ordusunda bu tür yeni teknolojiler varmı? 

Sorunun cevabı: Onlar daha 1992-1993 senesinde kalma akıllarıyla daha çok batıcaklar. Ekonomisi yerle bir olmuş bir devlete hiç kimse böğle yeni teknoloji satmaz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski