Azerbaycan Zengilan'ı işgalden kurtardı. 27 senelik hasret bitti ! Bu gün Azerbaycan'ın Cumhur Başkanı sayın İlham Aliyev kendi verdiği bir ropörtaj da işgal altından kurtarılan toprakları azad ettikleri ni ilan ederek kendi halkına sevinci yaşattı. İlham Aliyev Azerbaycan halkına topraklarımızı düşmanın elinden kurtardık. 27 senelik işgal hasreti bitti. Sayın Aliyev'in söğlediğinr göre Ermenistanın bir çok roketlerini, füze sistemlerini tank ve zırhlı araçlarını, askeri araçlarını mahv ettiklerini açıkladı. 


Yalnız Ermenistan bu kadar parayı nerden buluyor? Bu kadar füze sistemlerini ve tank , zırhlı araçları nerden buluyor? Kimler yardımcı oluyor Ermenistan ordusuna. Destekçi ülkeler ilk başlarda bizler Azerbaycanın yanındayız diyorlardı. Ancak el altından da Ermenistan ordusuna silah ve mühimmat yardımın da bulunuyorlardı. Tüm bu ülkelerin laikince cevapları verildi. Bu devlletlerin başında Fransa Rusya ve İran var. Bu 3 ülke Ermenistan'a her türlü yardımda bulunuyor. İster silah isterse de politik.


Ancak Azerbaycanın yanında olan ülkeler Tükiye, Pakistan ve Israil var. Evet bizim Israiller aramız o kadar da iyi olmamasına rağmen Azerbaycan la İsrailin diplomatik ilişkileri gayet iyi. Bu savaşdan önce Azerbaycan İsrail den yaklaşık 1.2 milyar dolarık silah alımında bulundu. Bu silahların en önemlisi SİHA'lar oldu. Azerbaycan hemde Rusya'yaylar arasını iyi tutuyor. Bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi bu savaşda Ermenistan'a askeri yardım da bulunmaması. Ancak yinede silah yardımın da bulundu

Bunun aksine  bu gün Azerbaycan ordusu yani 20.10.2020 tarihinde bir çok kenti ve 1 şehri işgal altından kurtardı. Artık 27 yıllık hasret bittti. Zengilan şehri işgalden kurtarıldı. İşgal altında olan toprakları bizzat Sayın Cumhur başkanı verdiği ropörtajda halka muracatında bildirdi. Bu gururlu ve sevinçli haberə halkım benden bekliyordu. Bu yüzden bu haberi sizlere ben vereceğim diyerek kendisi işgalden kurtarılan köyleri söyledi. İşgalden kurtarılan şehir ve köyler.


Fuzuli rayonu- işgalden kurtarılmış kentleri.- Dördçinar. Kürler, Yukarı Aburrahmanlı, KargaBazar, Aşağı Veyselli, Yukarıehmedli.


Cebrayıl rayonu.- Safarşa, Hesenqaydı, Fuğanlı, Imambağı, Daş Veyselli, Ağ tepe, Veyselli.


Hocavend rayonu.- Ağcakent, Mülküdere, Daşbaşı, Güneşli


Ve en sonra Cumhur Başkanı son müjdeyi vererek "Artık ordumuz Zengilan'a girerek yaşayıu meskenlerini işgalden kurtarmıştır. Artık Zengilan şehri Azerbaycanındır. Artık Zengilan da şanlı Azerbaycan bayrağı dalgalanıyor."


Zengilan şehri.- (Havalı kenti, Zerneli kenti, Memmetbeyli kenti, Hekeri kenti, Şerifan kenti, Muğanlı kenti , ve Zengilan Şehri) işgalden azad olundu. Halkımıza mübarek olsun. 


Post a Comment

Daha yeni Daha eski