Azerbaycan ve Ermenistan savaşı. Neler oluyor?
Bundan yıllar önce Azerbaycanın kendi toprakları vahşı Ermenistan askerleri tarafından işgal edildi. Yani sözde ermeni askeri desek yalan olmaz. Nedeni zamanında Azerbaycan topraklarında yaşayan insanlar kendilerinin söylediklerine inanırsak , bizim toprağımızda Rus ve Ermeniler savaşıyordu diyorlar. 

Yaklaşık Azerbaycan'ın 12 şehri işgal altında tutuluyordu. Ermeniler her gün Azerbaycana ateş ediyordu. Toprakları yağmalıyordu. Dünya birliği  bu adaletsizliğe halen susuyordu. Azerbaycan tarafı defalarca konuşma yoluyla hall edelim desede Rusya ve Diğer sözde büyük devletler buna izin vermiyorlardı. Hatta zaman-zaman  Azerbycan haksız duruma düşürülüyordu. 

Ancak Son zamanlarda Azerbaycan bu duruma sessiz kalmıyıcaklarını artık eskisi gibi olmuyacağını kendilerini büyük  devlet sananlara söyledi. Bardağı taşıran son olaysa temmuz ayında hayince saldırı oldu. Bu hain saldırıda 
1 General ve askerler şehit edildi. Bazı kaynaklar onların haince Ermenilere yerleri ifşa edilmesi sonucu şehid edildi.


Temmuz Saldırılarından sonra son haince girişim Dahan 13 gün önce 27 Eylül sabahı 06:00-da gerçekleştirdiler. Ermenistan tarafı kendisine güveniyordu. Bu saldırıyıda başarılı bir şekilde tamamlayacaklarını sandılar ama yanıldılar. Azerbaycan tarafının başarılı bir şekilde karşı taaruza geçerek ermenileri perişan etdi. Bu taaruz sonucunda Azerbaycan tarafı işgal edilmiş topraklarının bir kısmını geri aldı.

Azerbaycan'ın sahada başarılı savaşı bir çok ülkeleri rahatsız etdi. En başlıca ülkelerden birisi tabikide Fransa oldu. Fransa savaşın bir an önce bitmesini ve tekrardan konuşmalara yönelelim demesi bardağı taşırdı.

Tabikide Azerbaycan Cumhur Başkanı sayın İlham Aliyev konuşmaların asla olmayacağını, eğer olursa yalnızca işgal edilen toprakların hepsinin geri verilmesi durumu olursa her hangi bir konuşma ola bilir. 

İlham Aliyevin dediği gibi Kabağ AZERBAYCAN'DIR !!! Karabağ Bizimdir.


Post a Comment

Daha yeni Daha eski