Azerbaycan ordusu, destan yazmaya devam ediyor !

 


Azerbaycan'ın şanlı ordusu kendi işgal altında olan topraklarında destan yazmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere 27 eylül 06:00 sabah saatlerin de  Azerbaycan topraklarına Ermenistan ordusu tarafından haince saldırı gerçekleştirdiler. İnsanların yaşadıkları evlere top, havan, roket mermilerinden saldırmaya başladılar. Onlar kendi akıllarıyla guya bu saldırı sonucu Azerbaycanın Ağdam Ter-Ter ve diğer köylerini tekrar ışgal ediceklerini sandılar.


Azerbyacan ordusu bu gün yani 14.10.2020 tarihin de 8 köy işgalden kurtardılar. Buda ordunun ne kadar güçlü ve reşadetli olduğunu gösteriyor

Bir şeyi hesaba katmadılar. Artık Azerbaycan ordusu eskisi gibi zayıf güçsüz ve terk edilmiş bir devlet , bir ordu değildi. Bu saldırı Ermenistan ordusuna çok pahalıya patladı. Yaklaşık 400 den fazla zırhlı araç, 2000-den fazla asker kaybetti. Buna üstelik işgal ettiği bir çok kentleri ve şehiri elinden çıkardı.  Tabiki de bu topraklar Azerbaycana ait. En sonunda kendi sahibi geri dönücekti. Buna kanıt olarak işgal altında olan topraklarda bir kadın Azerbaycan askerini görür görmez "kendi topraklarınıza evinize hoş geldiniz" diyerek askerleri karşıladı. Buna rağmen Azerbyacan askeri sivilleri vurmuyor. Onalara ateş açmıyor. Eli silah tutan kim varsa Azerbaycan ordusuna karşı savaşan kim varsa imha ediliyor.


Bu gün Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan kendi ülkesinin vatandaşlarından özür niyyetinde bir konuşma gerçekleştirdi. O itirafında " Artık Azerbaycan ordusu taktiği değiştirdi. Çok zor durumdayız. Biz bunu artık halkımızdan saklayamayız." Bu da onu gösteriyor ki artık Ermenistan yöneticileri hem masada hemde sahada güçsüz durumda . Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi eskiden Rusya Ermenistan devletini her tarafdan destekliyordu. Bu son olaylarda artık Rusya yönceticileri açık bir şekilde "Biz Ermenistan toprağını korumaya söz verdik ve aramızda anlaşma var. Yalnız Dağlık Karabağ topraklarında her hangi bir anlaşmamız yok. Bu Azerbaycan toprakları. Buna hiç bir şey yapamayız." diye vurguladı.


Peki İran bu konuda hangi pozisyonda? Iran devleti ilk başlarda Ermenistana açıkca destek veren ülkelerden biri oldu. Hem Silah yardımında hem de sözde tam bir şekilde olamasa da çarpıcı açıklamalar da bulundu. Bildiğiniz gibi İran da 40 milyona yakın Azerbaycan uyruklu toplulum mevcut. Güney Azerbayncan lılar olarak biliniyor. Belkide bu korku İran yönetimine yetmıştır. İrandan Ermenistana Silah taşıyan TIR konvoyları video kayıt alınarak Facebook ve İnstagram da paylaşıldı. Bu görüntüler büyük tepkiler topladı. Bu video İranda yaşayan Güney Azerbaycanlıları ayaklandırdı ve mitingler gerçekleştirildi. Ve daha sonra İran hükümeti Artık mecbur Azerbaycanı desteklemeye başladılar. Tabiki de bu sözde bir destektir. Türkiye her zaman Azerbaycanın yanındadır ve olamay devam edicektir. İster silah tyardımı istersede Ordu yardımında her zaman sonsuz desteğimiz sürecektir. 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski