ACİL ! Irakta son 24 saatte 77 kişi korona virüsden hayatını kaybetti.
Irakta yeni tip koronavirüs olan (Covid19) nedeniyle 77 kişi hayatını kaybetti. Ve toplam Irakta hayatını koronavirüsten kaybedenlerin sayısı 5 bini geçti.

Irak sağlık bakanlığının açıkladığı son habere göre 2300 kişide virüs tespit edilmiş. Böylece toplam vaka sayısı 137 bini geçmiş bulunmakta. Bakan ayrıca 2300 kişinin virüsü yendiğini söğledi. Böylece tomplam iyileşen sayısı  98 bin kişiyi bulmuştur dedi.

Peki Türkiyede durumlar nasıl?

Son günlerde Kurban bayramı derken insanlar bir birileriyle mesafelerini korumadıkları için vaka sayılarıda artış gösterdi. Hayatını kayedenler günlük  15. Hastalıga kapılan sayısı 1185. Peki önlemler neden alınmıyor.
İnsanlar neden virüsü hiçe sayıyorlar. Bu yüzdende çok ağır bedeller ödüyoruz. Kafeler restoranlar marketler pazarlar halen açık olduğu için vaka sayısıda fazla.

Kardeş ülke Azerbaycan da ise durum tam farklı. Farklı dediğimize bakmayın . Çünkü iyi yandan farklı. Orada insanlar dışarıya çıkmak için devlet çalışanlarından izin alıyorlar. Verilen izinse 3 saat. Evet 3 saat e insanlar dışarıya çıkıp temel ihtiyaçlarını alıyorlar. Devlet işsiz insalana 900 tl yardımda bulunuyor.Pandemiden önce çalışan insanlarada aynı şekilde 1000 tl  ve Erzak yardımında bulunuyorlar.  Kafeler Restoranlar Alış Veriş Merkezleri tabikide çalışmıyor. Bundan dolayıda Azerbaycanda vaka sayısı gittikçe azalma yaşanıyor.

Peki bizdede aynı bu şekilde durum olsa vaka sayısında azalma olurmu. İnsanlar bu türlü sınırlamalara tepki gösterirmi. Devlet bizede bu şekilde yardım etse evde kalırmıydık.? Erzak yardımı olsa kalırmıydık?


Post a Comment

Daha yeni Daha eski